Cikkek

Internetes munkák, amik nem átverések

Sokan szeretnének otthonról, internetes munkával pénzt keresni, azonban a legtöbbeknek hamar elmegy tőle a kedve, mikor szembesülnek a valósággal. Tipikusan három probléma valamelyike veszi el annak a kedvét, aki a fotelből próbál szabadidejében plusz keresethez jutni: nagyon alacsony órabérek, túlzottan monoton munkák, és csaló, nem fizető munkaadók hirdetnek szerte a világhálón. Azonban az elmúlt években a crowdsourcing előretörésének hála, megjelentek olyan értelmes munkalehetőségek, amelyek messze túlmutatnak a 2000-es évek bannerkattintgatós, értelmetlen feladatain. Ebben a bejegyzésben olyan cégeket gyűjtöttünk össze, amelyek valóban komoly háttérrel rendelkeznek, és valós értéket teremtő, szabadidőben végezhető internetes munkalehetőséget kínálnak. (Forrás: http://testbirds.hu/blog/crowdsourcing-2-3/internetes-munkak-amik-nem-atveresek-2/)

Magyar crowdsourcing oldalak

Sajnos a magyar piacon még nincs sok crowdsourcing kezdeményezés: először ezt a párat mutatjuk be, majd a nemzetközi lehetőségek közül szemezgetünk. A jövőben biztosan bővülni fog a hazai lehetőségek köre, hiszen egyre erősödő trend, hogy a vállalatok magánemberek munkáját vonják be folyamataikba.

KreaNod – a magyar kreatívok találkozóhelye

A KreaNod a monoton internetes munkák tökéletes ellentéte: kreatív szakemberek kapcsolódhatnak be vállalatok által kitűzött pályázatokba. A megbízó kiír egy pályázatot, a kreatívok pedig elkészítik pályaműveiket. A végén a legjobbat kiválasztja a megrendelő, és annak készítője viszi el a felajánlott pénzdíjat. A KreaNod jellegéből fakadóan elsősorban azok tudnak részt venni a pályázatokon, akik valamilyen designer háttérrel rendelkeznek, de néha meghirdetésre kerülnek reklámszövegekhez, írásos anyagokhoz kapcsolódó pályázatok is. A projektek díjazásai jellemzően 40.000 és 150.000 forint között mozognak, amelyet a nyertes mű megalkotója vihet haza.
KreaNod

Testbirds – ahol bárkiből lehet tesztelő

Saját magunkat sem hagyhattuk ki a listáról, hiszen nálunk bárkiből lehet tesztelő, és kereshet pénzt online. A legújabb hazai fejlesztéseket teszteljük, jellemzően nagyvállalati megrendelőinknek, valódi felhasználók munkaerejét felhasználva – ezt nevezzük crowdtestingnek. A platformunkon regisztrálók kétféle munkában vehetnek részt: egyes tesztjeinknél elsősorban részletes véleményekre vagyunk kíváncsiak, míg máskor hibákra kell vadászni. Egy regisztrált tesztelő tipikusan havi 1-2 tesztben tud részt venni, tesztenként pedig a munka mennyiségétől és nehézségétől függően 10-30 euró között fizetünk. Tesztjeink jellemzően 2-4 óra munkával járnak és semmiféle számítástechnikai hátteret nem igényelnek, ám előfordulnak direkt IT-szakembereknek szánt, egész napos feladatok is.
Testbirds Fészek

Nemzetközi crowdsourcing oldalak

A hazai felhozatal után a nemzetköziből szemezgetünk kicsit. Az alábbi lista nem teljes, egyre több crowdsourcing platform jön létre – próbáltam kiemelni párat az ismertebb, megbízható oldalak közül. Ami mindegyik oldalban közös, hogy angoltudás nélkül nincs sok esély munkához jutni rajtuk.

oDesk – Online szakember katalógus

Az oDesk alapvetően szabadúszó, vagy szabadidejükben dolgozni vágyó szakemberek összekapcsolására jött létre a potenciális megrendelőkkel. Programozók, webdesignerek, app fejlesztők, online marketingesek, szövegírók, fordítók egyaránt találhatnak itt szakmájuknak megfelelő kihívást. Akik speciális képzettség nélkül szeretnének munkát vállalni, azok különféle adatrögzítő projektekre vállalkozhatnak, valamint online asszisztensi, adminisztrátori munkákat vállalhatnak.. Az oDesk kezeli a fizetségek eljuttatását a munkavállalókhoz, valamint egy online feladat követő rendszert is nyújt, amivel nyomon követhető az elvégzett munka. Az oDesk őrködik afölött is, hogy az elvégzett munka mindig valóban ki legyen fizetve. Az órabérek a feladathoz szükséges szaktudás mélységétől függenek, az óránkénti pár dollártól egészen a 30-40 dolláros díjakig terjednek.
odesk

99designs – nemzetközi kreatív pályázatok

A 99designs a hazai KreaNod-hoz hasonló rendszer, csak éppen nemzetközi szinten. Ahogy a nevéből is sejthető, a platformot direkt designereknek szánták: grafikusoknak és webes szakembereknek egyaránt. A megrendelők többféle csomag közül választhatnak – ezüsttől a platináig – mikor közzéteszik pályázatukat egy design megalkotására. A csomagtól függ, hogy milyen díjazást kap a nyertes – ez kihatással van rá, hogy hányan adnak be pályaművet, valamint, hogy mennyire tapasztalt designereknek kelti fel az érdeklődését a projekt. Pályázatonként nagyon változó, hogy hány vetélytárssal kell számolni – vannak projektek, amelyekre csak egy tucat designer jelentkezik, de találtunk olyanokat is, amelyekre több száz nevezés érkezett.
99designs

Amazon Mturk – az érdekesség

Az Mturk (Mechanical Turk,  a név eredetéről itt olvashatsz) az Amazon saját crowdsourcing platformja, amely direkt az apró feladatokra darabolható, egyszerű, de emberi intelligenciát igénylő projektek kiszervezésére jött létre. Ezeket a mikrofeladatokat a platform HIT-eknek (Human Intelligence Tasks) nevezi, és elvégzésükkel kereshetsz pénzt regisztráció után. A munkák legtöbbször az adatfeldolgozás, kategorizálás, fordítás, fotóelemzés, indexelés, és moderálás témakörében mozognak, hiszen ezek azok a feladatok, amelyek nehezen automatizálhatók teljesen, de nem igényelnek különösebb szakképzettséget. A bérek más crowdsourcing platformokhoz képest nagyon alacsonyak, de a legtöbb feladat tényleg csak némi angoltudást és minimális számítógépes ismeretet igényel, és akár csak napi 10 percre is beszállhatunk dolgozni. Az Mturk inkább mint érdekesség került az összeállításba, mert nem igen lehetséges benne Európában elfogadhatónak számító órabérért összehozni.
Mturk - Amazon Mechanical Turk

Freelancer – a 10 milliós versenypálya

A freelancer egy hatalmas piactér, ahol mindenféle online végezhető munkát ajánlók és keresők találkozhatnak. Projektekből is van bőven, amelyek az egész speciális feladatoktól (pl. 3D modellezés) egészen a semmilyen szakértelmet nem igénylő adatrögzítési munkákig terjednek. A megrendelő kétféle modell közül választhat: nyílt versenyt ír ki, amire sokan jelentkeznek és pályamunkákat küldenek be, majd a legjobb megnyeri a felajánlott díjat, vagy projektet hoz létre, amelyre szakemberek ajánlatokat tehetnek, és közülük választja ki azt, akit végül felbérel az elvégzendő munkára. A projektek és versenyek díjazása nagyon eltérő, így nem tudunk még nagyságrendileg sem értéket megadni.
Freelancer.com



 

A tömeges távmunka a jövő munkahelye

Egy hazai informatikai fejlesztésnek köszönhetően sok ezer ember számára válhatna valósággá az elmúlt évek egyik internetes slágere, a távmunka. Az Ipsos honlapjára (www.ipsos.hu) nemrég felkerült tanulmány szerint minden ötödik alkalmazott (17 százalék) távmunkában tevékenykedik.
Legalábbis a fejlett világban. Mert hazánkban a távmunka a világátlagtól drámai módon lemaradva a foglalkoztatottak mindössze 3 százalékát érinti. A távmunkához Magyarországon hiányzik a megfelelő szabályozói környezet, illetve a cégek nehézkessége és a társadalmi méreteket öltő bizalomhiány is akadályt jelent. Az Ipsos-felmérés szerint is a magyar munkavállalók a nemzetközi átlaghoz hasonló (37 százalékos) arányban dolgoznának teljes munkaidőben távmunkásokként.
Ehhez azonban nem elég az otthoni iroda vagy akár az internetezésre alkalmas okostelefon, de a munkavállalónak a szaktudáson kívül megfelelő személyiségjegyekkel is kell rendelkeznie. Megbízhatóság, precizitás, hatékony időbeosztási képesség, megfelelő motiváltság és együttműködési készség mellett rugalmas gondolkodásra és nagy teherbírásra van szüksége.
Eközben egy ígéretes új jelenség tűnt fel: a tömegek számára a neten kiszervezett munka, a „crowdsourcing” (angolul: Crowd = tömeg, sourcing = kiszervezés). Hazánkban az első és legnagyobb projekt, amely digitalizálással is foglalkozik, a www. otthonrol.hu címen érhető el. Működésének lényege egy program, amely „feldarabolja”, majd összefűzi a digitalizált adatokat. Például a digitalizálni szánt információt – mondjuk egy kávéházban felvett interjút vagy egy kézzel kitöltött űrlapot – kis részekre tördeli szét, majd a sok apró részletet egyesével, de egyszerre adja ki a gépírást vagy egyéb feldolgozást végző „távmunkásoknak”. Így megoldható, hogy egy hosszabb, felvett beszélgetést több tucat egyperces részre vágnak, majd ugyanennyi gépelőnek osztják ki.
Ők beírják, és egy-két perc alatt elkészülnek a digitalizálással, ami egyetlen embernek órákba telt volna. A részekre darabolást, a részek szétosztását, majd újra összefűzését automatikusan végzi egy szoftver, amely 3,5 éves saját kutatás-fejlesztés eredménye. „A rendszer a mesterségesintelligencia-használatra épül, az emberi élőmunkával kiegészülve alkot egy komplex egészet” – tudjuk meg az Otthonrol.hu oldalt üzemeltető Skawa vezetőjétől, Benedek Balázstól. A Skawa egy innovatív kezdő internetes vállalkozás, divatos néven „startup”, nem bíz semmit a véletlenre:
„A beszédfelismerésben a BME szakembereivel dolgozunk együtt. A közös kutatás-fejlesztés munkáját az Innocsekk Plusz pályázat megnyerése tette lehetővé. A rendszer tesztelésében nagy segítséget nyújtott a cég indulása óta elvégzett sok-sok órányi gépelési munka.
Rá kellett azonban jönnünk, hogy 20 000 ember – ennyien regisztráltak – számára nincsen elegendő legépelendő, magyar nyelvű hanganyag a világon, így egyéb területek felé is nyitottunk – fogalmaz Benedek.
A sok kétes értékű távmunkát kínáló weboldal közül hazánkban az Otthonrol.hu azzal is kiemelkedik, hogy cégek és magánszemélyek számára jogilag is garantált, szerződéses keretben működő megoldást nyújt egyes munkafolyamatok elvégzésére. Fontos, hogy az Otthonrol.hu sohasem kér előre pénzbefizetést, vagyis nem átverős pénzlenyúlásról van szó.
Nem állás, nem megélhetés, egyelőre csupán kiegészítő jövedelem. Jelenleg főleg általános számítógép-ismeret, gépelési tudás, telefonos készség vagy nyelvtudás kellhet a munkavégzéshez.
A végezhető munkák köre széles: hang- és videoanyagok gépelése, internetes keresés, telefonhívások, videokamerák képének analizálása, szkennelt űrlapokon kézzel írott válaszok begépelése van a palettán.
Jelenleg a honlapon keresztül végzett legtöbb munka gépelésből (hang, kép) és telefonos munkák végzéséből származik, de a kitörési pont a március elején induló, kimondottan weboldalak fordítására specializálódott, nemzetközi startupdíjat nyert EasyLing.com rendszer.
Ehhez folyamatosan vizsgáztatják a fordítókat. A legújabb kihívásnak – a crowdsource-alapú weboldalfordításon túl – az ipari/közterületi videokamerák képének elemzését tartják.
Aki már próbált távmunkában dolgozni, biztos találkozott a kritikus pontokkal, pl. a rábízott bizalmas adatok kezelésének problémájával: a „crowd-sourcing”-ban végzett távmunkáknál is megoldandó gond az adatvédelem. Ezt a szokásos titoktartási nyilatkozat szerződésbe foglalása mellett az is garantálja, hogy a feldarabolt anyagok egyes részei önmagukban értelmetlenek. A tömeg szerencsés esetben a minőségbiztosításban is segítséget jelenthet: elvégre több szem többet lát.










(Forrás: http://nol.hu/tud-tech/20120227-a_tomeges_tavmunka_a_jovo_munkahelye-1300284)


Online munka otthon, 2014-ben? Milyen lehetőségek vannak?

Azok, akik szeretnék kipróbálni magukat az online munkavégzés terén, idén 2014- ben sincsenek könnyű helyzetben,  hiszen még most is a csaló és átverő hirdetésekkel van inkább tele a világháló. Annak ellenére, hogy nagyon csábítóak a feltételek, hiszen elvileg otthonról lehet egy halom pénzt keresni, nem szabad olyan könnyen bedőlni minden online munka ajánlatnak.

Milyen lehetőségek vannak 2014- ben az online, otthonról is végezhető munkák terén? Sajnálatos módon, azok a hirdetések, melyek csak oldalak közötti kattintgatásokat, és reklámok nézegetését kérik a munkakeresőktől,  még idén, 2014- ben is csak le akarják húzni a hiszékeny embereket. Soha nem fogják megkapni az elviekben megkeresett pénzüket, hiába várják.

Vannak persze 2014- ben is olyan internetes munkák melyekhez elég egy jó számítógép, jó online kapcsolat és már tudnak is otthonról dolgozni. Ehhez azonban szaktudás kell, olyan amihez valóban nem muszáj munkába járni, hiszen mindegy hol végzik el. Egy jó számítógép- programozó, egy jó idegennyelvi fordító, vagy épp egy weblaptervező így akár találhat is online végezhető munkát.

Vigyázni kell tehát idén, 2014- ben is az otthoni online munkákkal, hiszen a csalók soha sem alszanak. A legjobb amit tanácsolhatunk, hogy olvassanak online fórumokat a témában, hiszen sok hasznos információt szerezhet az mellett, hogy megtudják, kinek milyen negatív vagy pozitív tapasztalat volt már az online munkavégezés terén.

(Forrás: http://www.internetesmunka.hu/online-munka-otthon-2014-ben-milyen-lehet%C5%91s%C3%A9gek-vannak.online)


Online munka esetében gyakori a reklám nézegetős hirdetés!

A tapasztaltabb online munka keresők már rutinosan eltudják dönteni egy hirdetésről, hogy az biztosan kamu- e, vagy van neki valóságalapja. Egy olyan internetes munka keresőnek azonban, aki épp most csöppent bele ebbe a ” világba “, még igen csak csábítóak lehetnek azok az online munka hirdetések, melyekben sok- sok pénzt kínálnak reklámok figyeléséért, vagy épp oldalak közötti klikkelgetéséért.

Online munka esetében gyakori a reklám nézegetős hirdetés! Egyre több külföldi oldal hirdetés kínál rengeteg euró-t vagy épp dollárt azért, hogy minden nap, néhány percben ugyan, de nézzenek meg x számú reklámot. Általában egy bizonyos limitet össze kell gyűjtetni a képzeletbeli számlájukon, és csak ezután utalják paypal- on keresztül a fizetséget.

Érdemes azzal kezdeni az online munka keresést, még mielőtt beleugranak egy ilyen reklám figyelős munkába,  hogy utána olvasnak a világhálón, hogy mi is pontosan az az internetes munka. A hasznosabbnál hasznosabb cikkek mellett egyre több fórum is foglakozik ezzel a témával, itt általában már károsult emberek írják le korábbi élményeiket.

(Forrás: http://www.internetesmunka.hu/online-munka-eset%C3%A9ben-gyakori-a-rekl%C3%A1m-n%C3%A9zeget%C5%91s-hirdet%C3%A9s.online)


Az internetes munka világában lehet találni olyat, ami nem MLM?

Az internetes munkák között sok olyan hirdetést lehet találni, ami néha rejtve ugyan, de az MLM rendszerre épül. Mi is pontosan az az MLM? A multi-level marketing ( MLM ) lényege az, hogy az értékesítés több szinten folyik. Azok, akik a rendszer csúcsán állnak, részesülnek minden egyes alattuk lévő és új belépő munkájából. Ebből jöhet létre egy nyereséges, több szintű értékesítői hálózat.

Az internetes munkák között az MLM- es munka mennyire megbízható? Általában ezeknek a lényege az, hogy az új belépőnek folyamatosan újabb és újabb belépőket kell szerezni. Ehhez rengeteg regisztrációra sarkalló e-maillel kell bombáznia nem csak az ismerőseit, de akár ismeretleneket is. A legtöbb hirdetésben azzal próbálják csábítani az  embereket, hogy azon túl, hogy ingyenes, de még saját maguk oszthatják be a munkaidejüket is, ha csatlakoznak. Vajon lehet- ezzel az internetes munkával pénzt keresni? Nagyon ritkán kapják meg az emberek a beígért pénz akár kis százalékát is.
Az internetes munka világában lehet találni olyat, ami nem MLM? Természetesen lehet, mindössze ki kell szűrni azt, hogy ez biztos nem ilyen jellegű munka. Ezt nagyjából már az első levelezés után le lehet szűrni, így gyorsan el tudják dönteni, hogy kell- e ez az egész Önöknek. Valós internetes munkához kell egy bizonyos szaktudás, elég ha a fordításra, vagy épp a számítógép programozásra gondolnak csak.
Az internetes munkák között sok az MLM- es hirdetés.Amennyiben bele szeretnének mindképp vágni, megtehetik, hiszen a legtöbb esetben csak az idejüket pazarolják a próbálkozók. Gondoljanak csak bele, ha ez az egész rendszer működne, akkor vajon miért dolgoznának az emberek világszerte, és miért nem otthon ülne mindenki a számítógépe előtt?
(Forrás: http://www.internetesmunka.hu)

Kamu hirdetések, csalások

Becslések szerint az Internet felhasználóinak száma már meghaladja a 100 milliót, és további dinamikus növekedés előtt áll. Ez a hatalmas, napról napra új előfizetőkkel bővülő közösség amellett, hogy információt és kapcsolatokat keres, a biztonságos megoldások elterjedésének köszönhetően egyre inkább nyitott az online köthető üzletek iránt, és ma már vásárol, rendel, termékekért és szolgáltatásokért, sőt adott esetben tartalmi információért fizetni is hajlandó is az Interneten keresztül.

Mivel az Internet valós világunk egyfajta tükörképe, cseppet sem meglepő, hogy a csalók, szélhámosok és gazdasági bűnözők is felfedezték maguknak ezt a nagyszámú potenciális áldozatot kínáló gazdag terepet. A nagy rábeszélő-művészek minden trükköt bevetnek, hogy a gyanútlan és gyakran bizony nevetségesen hiszékeny szörfösök pénztárcájából kisebb-nagyobb összegeket csaljanak ki, miután nyomtalanul eltűnnek a kibertér útvesztőiben. Különösen veszélyeztetettek a kezdő internetezők, akik naiv lelkesedéssel szörfözve túl nagy bizalmat helyeznek az Interneten fellelt információkba, de a gyakorlottabbak is belesétálhatnak a net-szélhámosok csapdáiba.

A pénz kicsalására alkalmazott módszerek nem újak, csak a média, a közvetítés illetve a megtévesztés csatornája változott. Legtöbbünket megpróbáltak már beszervezni különféle vásárlói klubokba, ismerősek a gyors meggazdagodással kecsegtető üzleti ajánlatok, hosszú távon gyümölcsözőnek feltüntetett befektetési lehetőségek, illegális életbiztosítók, a nagy ráhatás alatt értékesített üdülési jog, a hamis nyereményjátékok, levélláncok, vagy a csodás hatású termékek, pl. különleges gyógyászati eszközök vagy fogyasztószerek forgalmazásával foglalkozó ügynökök. Napjainkban a beszervező, rábeszélő anyagok email formájában is terjednek, vagy profin kialakított web oldalakon jelennek meg.

Sajnos az új terep, azaz a cyberspace megfoghatatlan világa még kedvez is az ügyeskedőknek, hiszen egy email vagy web-cím mögé kitűnően el lehet rejtőzni, a beszedett summával a site hirtelen felszámolásával egy pillanat alatt örökre el tud tűnni az ötlet tulajdonosa.

Az internetes csalások sokszínűségéről külön beszámolót lehetne írni, hiszen van itt minden, a hírhedt "nigériai kapcsolat"-tól (ennek a veszélyes trükknek is több verziója létezik!) az "ál-Internet-szolgáltatókig". Jelen cikkben most csak a munkaközvetítéssel összefüggő szélhámosságokra szeretnénk felhívni a figyelmet, hiszen sajnos ezen csalások tárháza is elég széles körű.

Alább összegyűjtöttem néhány jó tanácsot azoknak, akik szeretnék kikerülni az Interneten szörföző állásvadászok számára felállított csapdákat, kiszúrni a hangzatos, de tartalmat nélkülöző ál-szolgáltatásokat.

 A profi munkaerő-közvetítő cégek bevétele szinte mindig az állásokat meghirdető cégektől származik, és a széles körben bevált gyakorlat szerint a kínált ajánlatokat ingyenesen közvetítik az álláskeresők felé. Az a cég, amely bizonyos összeget kér az értékesnek mondott állásajánlatok átadásáért nagy valószínűséggel csak a felhasználó pénzére utazik, amiért cserébe nem létező, aktualitását vesztett, vagy értéktelen ajánlatokat küld majd.


Fogj gyanút, ha az állásajánlat "túl szép, hogy igaz legyen". Make Money Fast (MMF) vagy Get Rich Quich ajánlatoknak nevezi az angol ezeket a hirdetéseket, ahol könnyű és gyors meggazdagodással hitegetik a hiszékenyeket. A kitűnő üzleti lehetőséget kínáló rábeszélő-művész azt akarja elhitetni veled, hogy kevés munkával rengeteg pénzt keresel majd. Jellemző ezekre az ajánlatokra, hogy minimális az elvárás a jelentkezővel szemben, csak az elérhető csillagászati jövedelmet hangsúlyozzák, mintegy mézesmadzagként, de nem fogalmazzák meg az elvégzendő feladatokat. Ezen lehetőségek többsége gyakorlatilag piramisjáték, ahol köztudottan mindig sok a vesztes.


Ne adj ki pénzt munkaerő-piaci információért! Léteznek az Interneten olyan web-oldalak, ahol egyedülálló, fantasztikus, teljes körű stb. jelzőkkel fémjelzett információt ígérnek, bizonyos összeg befizetése ellenében. Példa erre az a web-oldal, ahol távmunkásokat előszeretettel foglalkoztató cégek listáját lehet megvásárolni, vagy ahol rejtett munkaerőpiacot ígérnek. Ugyan miért vegyünk efféle információt, amikor a web hemzseg az ingyenesen elérhető állás-adatbázisoktól? Akkor se higgyünk a meggyőzően hangzó szövegnek, ha mellette ott villog/forog a "csalóktól mentes övezet" feliratot hirdető logo. Ilyet bárki tud kreálni, némi web-design ismerettel.


Vigyázat! Az "otthon végezhető munka" ajánlatok között rengeteg szélhámosság van. A legismerősebb sémák a borítékragasztás, email-terjesztés, adatrögzítés. Az ajánlat pedig úgy kezdődik, hogy a munka elkezdéséhez fizess be egy megadott összegű előleget, regisztrációs díjat, vagy vásárold meg ezt és ezt a szoftvert. Ha fizetsz, a szélhámos máris elérte célját, az ígért munkát pedig hiába várod. Józan ésszel mérlegeld, hogy az adott munkáért reális-e az ajánlott fizetés, és vajon nem lehetne-e azt a munkát egyszerűen egy géppel elvégeztetni. Kételkedj, amíg közelebbről meg nem ismered a céget, és ajánlatát. Semmiképp ne fizess előleget!


Légy óvatos azokkal a cégekkel, ahol az állásajánlat úgy kezdődik, hogy meg kell vásárolni egy bizonyos termékcsomagot általában borsos áron. Ezek a munka-ajánlatok valójában illegális franchise vagy MLM tevékenységet takarnak. Ne kapcsolódj olyan MLM tevékenységbe, ahol az elérhető jövedelem nem a termék értékesítésének, hanem elsősorban a új tagok beszervezésének függvénye. Ez a fajta láncolat lényegét tekintve piramisjáték, nem marketing tevékenység.

Lehetőleg ne adj meg hitelkártya vagy bankszámla információt az Interneten vagy telefonon keresztül, amíg nem ismerted meg az adott céget közelebbről.



Általánosságban elmondható, hogy az Internetes munkakeresés ingyenes (a szörfözés közben dagadó telefonszámlát leszámítva), tehát sem a közvetítésért, sem piaci információért ne fizessünk, a "legyél milliomos 2 hét alatt", "csak rád vár ez a nagyszerű munka-lehetőség" típusú ismeretlen feladótól érkező email-eket pedig határozott mozdulattal húzzuk át a "Töröltek" mappába.

(Forrás: http://kamuhirdetes.hu/21/csalasok++csalasok+kivedese)


A Multi-level marketing (MLM) csapdái

A Multi-level marketing (MLM) csapdái

A sorozat első részében az Interneten virágzó szélhámosságok között már említettük azokat a megtévesztő állásajánlatokat, melyek mögött piramisjáték-szerű MLM tevékenység áll. A Multi-level Marketing önmagában is olyan gyakran és sokoldalúan tárgyalt és kritizált téma a Világhálón, hogy egy cikk erejéig erre most részletesen is kitérünk.

Mivel az MLM rendszerben forgalmazó ügynököknek a termékforgalmazás mellett legfontosabb feladata, hogy tovább építsék a hálózatukat, ennek érdekében minél több ember figyelmét ráirányítsák az általuk kínált üzleti lehetőségre, boldogan vetik be magukat a cyber-világba, ahol minimális befektetés ellenében tömegekhez juttathatják el üzeneteiket. Megjelennek "hozzászólásaikkal" különféle levelező listákon, barátinak tűnő befektetési tippeket ejtenek el online csevegés közben, hangzatos apróhirdetéseket adnak fel az ingyenes net-hirdetőkben, tetszetős web kikötőket építenek, intenzív web-promóciót folytatnak, vagy a Netikett szabályaival mit sem törődve küldözgetik csábítóan, de homályosan megfogalmazott munka-ajánlataikat több ezer email címre.

Ha olyan ködös email-üzenet kapunk (ha valaki még nem kapott volna, előbb-utóbb kap majd), amiben valami hasonló áll: "amennyiben Önt érdekli egy másodállásban végezhető tevékenység, rendkívül jó jövedelmet biztosító Interneten végezhető munka, hosszú távú előnyös befektetés, stb. írjon, részletesen tájékoztatom egy nagyszerű lehetőségről", valószínű, hogy valamiféle ügynöki hálózatba próbálnak éppen beszervezni. Legyünk óvatosak, mert ezen esetekben a szépen fogalmazó spammerek többnyire nem munkatársat, csupán balekot keresnek, akik ha elfogadják a meghívást a személyes találkozóra, a meggyőző erejű előadás közvetlen hatása alatt már nehezen tudnak nemet mondani.

Mielőtt magunkra zúdítanánk a MLM elkötelezettjeinek haragját, hangsúlyozni szeretnénk, hogy nem teszünk egyelőség jelet az MLM és a szélhámosság közé, de sajnos tény, hogy ezen rendszerek nagy része hamis reményeket ébreszt, az új belépők pénzére utazik, akiknek ez a befektetés soha nem térül meg. Mivel az Interneten gyorsan terjednek ezek a módszerek, és előbb-utóbb minden álláskereső belebotlik ezen ajánlatokba, érdemes tisztázni, mit is takar az MLM, vagy más néven network marketing fogalma, és mitől válik az egész szélhámossággá.

Az MLM lényege, hogy a hálózat keretében forgalmazott termékek értékesítése nem a hagyományos csatornákon (nagyker, kisker) történik, hanem egy lépcsőzetesen kialakított ügynöki hálózaton keresztül. A tagok feladata a termék értékesítése mellett ezen ügynöki lánc folyamatos bővítése. Nem hiszem, hogy van ember széles e hazában, aki még nem hallgatott (szenvedett) végig egy-két vagy netán több előadást az MLM felépítéséről, működéséről, jövedelmezőségéről, ezért most nem rajzoljuk fel az ismerős mátrixot.

Ami közös az MLM és a piramisjáték esetében, hogy a hierarchiában alacsonyabb szinten álló tagok pénzt juttatnak a magasabb szinteken levők felé, és ahogy a rendszer egyre lejjebb épül, elvileg mindenki jövedelemhez jut mindaddig, amíg van lehetőség új tagok toborzására. Egyszerű logaritmusszámítással kimutatható azonban, hogy az így épülő piramis hosszú távon nem működhet, mivel X lépcső után egyszerűen elfogy a potenciális bevonható emberek száma. Ha nincs több befizető, a rendszer összeomlik, és az alsó szinten levő tömegeknek már nincs aki fizessen, ők a vesztesek.

A klasszikus kérdés: mi különbözteti meg a legálisan működő MLM hálózatot a tiltott piramisjátéktól? A piramisjáték játékelméleti szempontból zárt rendszer, tehát összességében annyi pénzt nyernek a nyertesek, amennyit a vesztesek elveszítenek. Az MLM rendszerben forgalmazó ügynököknek azonban kettős feladata van: amellett, hogy új tagokat szerveznek be a hálózatba, a hálózat által forgalmazott termékek eladását is meg kell szervezniük. A piramisjátékkal szemben, ahol csak az új tagok befizetéseiből képződnek a csúcson állók bevételei, az MLM hálózatba így folyamatosan áramlik a termékek termelői és fogyasztói ára közötti különbözet, tehát elvileg lehetséges, hogy mindenki nyer vele. A kérdés az, hogy mi az arány a kétféle eladás (a bevont új tagoknak eladott ún. belépő-csomag, valamint a hálózaton kívüli vásárlók felé történő értékesítés) között. Amennyiben a termék nagyobb mennyiségben nem eladható (és ez bizony sok esetben így van, mivel ára gyakran jóval meghaladja a boltokban forgalmazott versenytársakat), azaz a forgalmazó bevétele kizárólag az új tagok toborzásából származik, gyakorlatilag egy zárt piramisrendszer alakul ki, ahol néhány lépcsőben elfogy az ország lakossága, és bekövetkezik az összeomlás.

A világ egyik legnagyobb piramisa Albániában épült fel a közelmúltban, miután a külső információktól elszigetelt ország lakosságának nagy része, mindenféle kontroll nélkül, a szép jövedelem reményében kapcsolódott be a hatalmas láncba, majd az összeomlásakor tömegek vesztették el vagyonukat az országos méretűre nőtt piramisjátékban. Az emberek elkeseredése nemzeti felkelésbe torkollott, az események okait annak idején sokat elemezték a napilapok is.

Visszatérve az MLM tevékenységhez, elvileg sikeresen is végezhető ez a fajta munka, van akinek saját bevallása szerint kitűnően jövedelmez, de tény, hogy a beszervezett tagoknak csak kis hányada jut el a gyémántgyűrűs szintekre. Ehhez a munkához speciális adottságokra van szükség, hiszen a rendszerbe való belépés teljes elkötelezettséget kíván, ami gyakran az emberi kapcsolatok megromlásához vezet. A kívülállók, vagy a rendszerben csalódottak gyakran támadják ezen ügynökök módszereit, akik sok esetben agresszív technikákat alkalmaznak a meggyőzésre, kétes üzleti gyakorlatot folytatnak, ködösítenek, rabolják hallgatóságuk idejét amikor nehezen térnek rá a lényegre vagy matematikailag félrevezetik a közönségüket.

Természetesen az Interneten is jelen vannak a nagy MLM cégek, saját domain alatt találjuk a legnagyobbakat, és megismerhetjük a hivatalos változatot, de ha egy kicsit alaposabban szétnézünk, az érem másik oldalát is! Az Internet világának legszimpatikusabb vonása demokratikussága, azaz, hogy ez a médium soha nem egyoldalúan informál. Hiába dicsőíti önmagát a cég saját honlapján (www.amway.com), ha a benne csalódottak tömegével hoznak létre olyan web oldalakat, ahol leleplezik annak hazugságait, leírják saját negatív tapasztalataikat. Lásd példaképpen a "Internet Society of Ex-Amway Distributors" nevű szervezet kikötőjét, ahol a felsorolt hivatkozásokra kattintva az egykori Amway-forgalmazók web-lapjaira juthatunk, ahol a cégből, illetve annak ügynökeiből, és módszereiből kiábrándult emberek kiteregetik a szennyest, az agymosás egyeteméről, rémálomról, megtévesztő hazugságokról, a remény forgalmazásának üzletéről, kultuszról, szertefoszlott álmokról írnak. Akit érdekelnek ezek a személyes tapasztalatok, vagy sorstársként szeretne csatlakozni a szervezethez, keresse fel  "Az igazság odaát van" szlogen alatt működő, az Amway témát legkimerítőbben felölelő web kikötőt, ahol minden hisztériát nélkülözve, tárgyszerűen, pro és kontra érveket, egyéni beszámolókat, elemző és leleplező cikkek, tévhitek eloszlatását célzó írásokat, és nagyon sok egyéni tapasztalatot (rendezve, archiválva) olvashatunk a céggel kapcsolatosan.  A web oldal tagja az "Anti-MLM and Anti-Amway Webring"-nek , így innen könnyedén eljuthatunk a körgyűrű további láncszemeit alkotó társoldalakhoz is.

Ezúttal arra vonatkozóan gyűjtöttem tippeket, hogyan ismerjük fel az Interneten az MLM tevékenységnek álcázott veszélyes piramisjátékokat:

Soha ne a website kinézete alapján ítéljük meg a bemutatkozó céget. Azért mert egy vállalkozásnak professzionálisan tervezett honlapja van, korántsem biztos, hogy törvényes, legálisan működő cégről van szó. Csak olyan céggel kössünk üzletet, melyet ismerünk vagy leinformáltunk, és melyben megbízunk.



Ne kapcsolódjunk olyan rendszerbe, ahol csak az új tagok beszervezéséért kapunk jutalékot. Jövedelmünk elsődleges forrása a termék értékesítéséből származzon. Csak akkor legitim az MLM cég, ha speciális termékei a rendszerbe lépés nélkül is megvásárolhatók. Győződjünk meg arról, hogy a kínált termék valóban rendelkezik-e a beharangozott tulajdonságokkal, valóban piacképes-e.



Ne lépjünk be olyan MLM cégbe, ahol túl nagy kezdőcsomagot, nagy értékű saját készletet kell vásárolnunk. Ezek a rendszerek álcázott piramisjátékok, melyek bármikor összeomolhatnak.



Ne higgyük el, bármily csábító, hogy kevés munkával könnyedén meggazdagodhatunk. A termékek direkt értékesítése, és az emberek meggyőzése nagyon kemény és kitartó munkát igényel. Egy nagyon jellemző példa magyarul: nézzük meg a Work From Home című weboldalt. "Nem nyaralok, ilyen a munkám" felirat fölött egy menedzser önfeledten szunyókál az idilli tengerparton, fölötte vaskos dolláros zacskók. Majd a mézesmadzag: "Dolgozzon a 21. század munkamódszerével!" és következik az ajánlott munka hosszú, időt rabló leírása, melyből semmit nem tudunk meg a végzendő feladatokról, csupán üres ígéreteket arra, hogyan emelkedik majd meg e munka által életszínvonalunk.


Adjunk magunknak időt a döntéshez. A jó üzlet holnap is jó üzlet, ha pedig agresszívan sürgetnek, vagy nyomást alkalmaznak a döntéshozáskor, annak semmi más oka nem lehet, mint hogy a cégnek valami rejtegetnivalója van.



A gondolkodási idő arra is kell, hogy utána tudjunk nézni, vajon mi mindent írtak, mondtak mások az adott vállalkozásról az Interneten. Használjuk ennek érdekében a keresőket, adjunk fel üzeneteket a vonatkozó hírcsoportokban, vagy nézzük meg azokat a web állomásokat, ahol folyamatosan gyűjtik a tisztességtelenül dolgozó MLM cégekre vonatkozó panaszokat. A leleplező írások ott vannak a világ legnagyobb kirakatában, csak rá kell találni! Nagy kapocs-gyűjteményt találunk a cím alatt, ahonnan kiindulva sok olyan MLM céget is megismerhetünk, melynek képviselői még nem találtak ránk, hiszen talán majd csak a jövőben teszik be a lábukat Európába. Menjünk elébe az információknak!




Vigyázzunk arra, hogy a kibertérben az emberek nem mindig azok, aminek látszanak. Van, hogy jóindulatú baráti tanácsnak tűnik az a munkaajánlat, amit egy net-társunktól kapunk, valójában az illető nagyban osztja a tippeket, egy intenzív beszervező munka részeként. Ne legyünk hiszékenyek, és mindig kontrolláljuk az Interneten keresztül kapott információkat, mert ezt senki más nem teszi meg helyettünk!

(http://kamuhirdetes.hu/39/mlm_csapdai)

2 megjegyzés:

  1. Üdv mindenkinek!
    Nora vagyok, jelenleg Egerben élek. Jelenleg két gyerekkel özvegy vagyok, és májusban beragadtam egy pénzügyi helyzetben, és újra kell finanszíroznom és fizetnem a számlámat. Megpróbáltam hiteleket keresni a magán- és a vállalati hitelintézetektől, de soha nem sikerült, és a legtöbb bank visszautasította hitelemet. De ahogy Istennek lenne, az Isten MAN-ján egy kooperatív futamokra vezettem be, egy magánhitelező, aki 80 000 eurónyi kölcsönt adott nekem, és ma egy cég tulajdonosa vagyok, és a gyerekeim jól járnak abban az időben, ha kapcsolatba kell lépnie bármelyik vállalattal, biztosítva a fedezet nélküli kölcsön biztosítását, a nem hitelesítést, a társszerzőt nem mindössze 2% -os kamatlábbal és jobb visszafizetési tervekkel és ütemtervvel. Nem tudja, hogy ezt csinálom, de most nagyon boldog vagyok, és úgy döntöttem, hogy az emberek többet tudnak róla, és azt akarom, hogy Isten többet áldjon meg. Kapcsolatba léphet vele az e-mail címén: dantecooperativehelp@hotmail.com a gyors beszélgetéshez vagy a whatsapp / +35677926593

    Kösz
    Nora

    VálaszTörlés

  2. Szia,
    Ön egy megbízható hitelezőt keres, fáradt a bankok és a jelzálog letiltásáról, fáradt-e alapokat keresni vállalkozása finanszírozására, vagy pénzügyi szempontból zavarban van, hogy nem tudja kifizetni adósságait és számláit? Gondolkozik pénzügyi segítségre? míg ne siess most, és ragadja meg a garantált és garantált kölcsönt ma, vegye fel velünk a kapcsolatot e-mailben: annaloanfinance@gmail.com, a gyors csevegéshez vagy a WhatsApp-hoz / +35677926593.

    VálaszTörlés